Zalety ocieplania domu pianką PUR

przez | 2 listopada, 2021

Zalety ocieplania domu pianką PUR wynikają z jej znakomitych właściwości. Prawidłowa termoizolacja domu na ogromne znaczenie dla komfortu życia i znacznie wpływa na wysokość rachunków związanych z użytkowaniem budynku. Zastosowanie izolacji pianką PUR pozwala na oszczędności nawet 50% w skali roku. To jednak nie jest jedyna zaleta piany PUR. Oto inne korzyści, wynikające z ocieplania domu pianką PUR.

Zalety ocieplania domu otwartokomórkową pianką PUR

Do izolacji różnych powierzchni domów jednorodzinnych wykorzystywane są dwa rodzaje pianek. Pierwsza z nich to pianka otwartokomórkowa, zwana również pianką miękką. Ten rodzaj materiału nadaje się do ocieplania pomieszczeń wewnętrznych: poddaszy i ścian. Metodę natryskową izolacji stosuje się bezpośrednio od strony wewnętrznej na konstrukcję dachu, przy pomocy narzędzi, takich jak maszyny natryskowe do piany PUR. Wystarczy kilka sekund by pianka powiększyła swoją objętość 100-krotnie, tworząc warstwę ciepłej, szczelnej i elastycznej izolacji. Wielką zaletą podczas ocieplania domu pianką otwartokomórkową jest jej trwałość. Po aplikacji piana swoje właściwości zachowuje przez całą żywotność budynku,a co ważne, nie utlenia się, nie kurczy i nie opada. Inną ogromną korzyścią jest jej jakość i ciągłość pokrycia powierzchni. Dzięki aplikacji przez natrysk piana szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny, nawet te najdrobniejsze, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Straty ciepła są więc zniwelowane do 0, a przy okazji do budynku nie dostaje się wilgoć.

fot. pixabaycom | cc0

Do kolejnych zalet ocieplania domu pianką warto dodać jej paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie następuje skraplanie pary na ścianach i sufitach. Powierzchnie otulone pianą oddychają i nie następuje kondensacja wilgoci w pomieszczeniach. Ma to największe znaczenie w przypadku elementów drewnianych, które piana chroni także przed powstawaniem pleśni i grzybów.

Zalety ocieplania domu zamkniętokomórkową pianką PUR

Drugi rodzaj to pianka sztywna, czyli zamkniętokomórkowa. Zdaniem specjalistów, ten rodzaj materiału zapewnia świetną termo i hydroizolację takich miejsc, jak tarasy, balkony, czy fundamenty. Dzięki zamkniętej strukturze komórek, piana PUR stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wilgoci oraz zimnego powietrza. Z uwagi na swoje właściwości służy również do izolacji hal, magazynów, czy budynków inwentarskich i rolniczych. W swojej strukturze posiada aż 90% zamkniętych komórek, idealnie przylega do powierzchni, wzmacniając ich konstrukcję. Zapobiega przedostawaniu się do wilgoci do wnętrza budynków, mając nasiąkliwość na poziomie jedynie 2%. Jest niezwykle trwała i sztywna oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne i nacisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *