Wilgoć w domu – jak się przed nią zabezpieczyć?

przez | 2 listopada, 2021

Wilgoć w domu to powszechny problem, a walkę z nim należy rozpocząć od przemyślenia, skąd wilgoć mogła się wziąć oraz jak ewentualnie można usunąć jej nadmiar. Z pewnością czynnikiem, który ma spory wpływ na powstawanie zawilgocenia, mają zamknięte okna i drzwi, które uniemożliwiają przepływ powietrza. Dodatkowo codziennie czynności, takie jak pranie, gotowanie, prasowanie, czy gorące kąpiele także zwiększają ilość wilgoci i wymagają odprowadzenia jej na zewnątrz. Największym problemem jest jednak nieprawidłowa izolacja budynku lub brak odpowiedniej wentylacji. O ile nie zrezygnujemy z kąpieli, czy gotowania, problem z izolacją można rozwiązać, można również po prostu temu zabopiec – wystarczy termoizolacja budynku, by wilgoć zniknęła raz na zawsze.

Jaki poziom wilgoci powinien utrzymywać się w domu?

Temperatura, którą utrzymujemy w większości domów to 20-30 stopni. Jest optymalna nie tylko dla człowieka, ale również dla pleśni i drobnoustrojów. Jeżeli wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi powyżej 60%, możemy mieć pewność, że dojdzie do zagrzybienia lub powstania pleśni, co stwarza realny problem i zagrożenie dla domowników. Wilgoć nie jest jednak złem najgorszym – to, że utrzymuje się w pomieszczeniach na stałym, niewielkim poziomie to normalne i wręcz potrzebne do normalnego funkcjonowania, zjawisko. Zbyt suche powietrze jest przecież tak samo niezdrowe, jak zbyt wilgotne. Za optymalny i bezpieczny poziom wilgoci w domu, uznaje się 40-60%.

Największy problem wilgoć sprawia w momencie, gdy jej nadmiar nie ma jak w krótkim czasie uciec z budynku. Problem z nadmiernym zawilgoceniem pojawia się przeważnie w starszych budynkach, jednak w przypadku błędów budowlanych, może pojawić się również w nowych domach. Mowa tutaj np. o nieprawidłowo wykonanej izolacji lub jej braku oraz braku odpowiedniej dbałości o budynek.

fot. pixabaycom | cc0

Jak zabezpieczyć się przed wilgocią w domu- Pianka PUR kontra wilgoć

Jak zabezpieczyć się przed wilgocią w domu? Można to zrobić już na etapie budowy lub remontu starszego budynku. Za wilgoć odpowiada bowiem w większości przypadków nieprawidłowo wykonana izolacja lub użycie słabych materiałów izolacyjnych. Co z tego, że idealnie zostaną docieplone ściany oraz dach, skoro przy okazji budynek zostanie uszczelniony do tego stopnia, że wilgoć w domu będzie pozostawała w jego wnętrzu bez możliwości ucieczki, wnikając tym samym w jego przegrody. Właśnie tutaj kłania się widza z zakresu budownictwa – można przecież wybrać materiał, który zapobiegnie wnikaniu wilgoci w przegrody – idealna będzie piana PUR. Jest to nie tylko materiał termoizolacyjny, ale przede wszystkim paroprzepuszczalny, dzięki czemu budynek zaizolowany poliuretanem oddycha.

Wilgoć w domu – co mogło pójdź nie tak, skoro wilgoć jednak się pojawiła?

Co zrobić, jeżeli jednak wilgoć w domu się pojawiła i co mogło być przyczyną? Problemem i niedopatrzeniem, przeważnie w starszych budynkach, jest całkowity brak lub niewystarczająca izolacja fundamentów bądź podłóg położonych bezpośrednio na gruncie. Może w takiej sytuacji dochodzić do przedostawania się wody gruntowej przez materiały budowlane do góry. W takiej sytuacji wilgoć w domu to niestety tylko kwestia czasu. Błędy pojawiają się także podczas izolacji poddasza i zastosowania specjalnej folii paroizolacyjnej. Folia ta odpowiada za zapobieganie przenikania pary wodnej z wnętrza budynku do warstw zewnętrznych. Warto w jej przypadku szczególnie zadbać o prawidłowe wykonanie szczeliny wentylacyjnej, która zapewni efektywne odprowadzanie wilgoci z poddasza.

Należy pamiętać, że oszczędzanie na materiałach izolacyjnych, może w przyszłości przynieść jedynie problemy i pozorne oszczędności sprowadzą na nas konieczność kosztownego remontu i termomodernizacji budynku. Nieprawidłowa izolacja znacznie zwiększa także koszty eksploatacji domu w ujęciu rocznym. Piana PUR jako innowacyjna technologia, polegająca na metodzie natrysku idealnie wnika we wszystkie szczeliny, pozwalając jednocześnie na oddychanie danego materiału, na jakim się znajduje. Jej nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%, dzięki czemu jest najskuteczniejszym izolatorem na rynku, który idealnie zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *