Pianka PUR a więźba — czyli drewno zaizolowane pianką poliuretanową

przez | 28 listopada, 2021

Pianka PUR, a więźba, czyli drewno zaizolowane pianką poliuretanową — jak się zachowuje po latach i jaki wpływ na drewno ma poliuretan? Choć piana PUR znana jest w budownictwie i przemyśle od lat 60 ubiegłego wieku, to w Polsce ten rodzaj izolacji wciąż budzi wiele wątpliwości. Inwestorzy szukają odpowiedzi na to, jak piana zachowuje się po latach, czy można izolować nią drewno oraz, czy jest bezpieczna dla zdrowia. Dziś odpowiemy na pytanie, jak wygląda drewniana konstrukcja dachu po 2 latach od ocieplenia pianką poliuretanową.

Piana PUR na drewno — wpływ izolacji na konstrukcje dachu

Natrysk pianą poliuretanową powoduje, że materiał izolacyjny wnika w strukturę drewna. Zabezpiecza je w ten sposób przed powstaniem pleśni, która znacząco osłabia całą konstrukcję. Pianka PUR, a więźba — piana chroni również więźbę budynku przed grzybami — pamiętajmy, że pleśnie i grzyby mają wpływ nie tylko na trwałość konstrukcji, ale przede wszystkim na zdrowie domowników. Otulina z poliuretanu, która tworzy się na skutek natrysku, chroni drewno przed różnego rodzaju insektami, mogącymi uszkodzić drewniane elementy domu. Można więc stwierdzić, że poliuretan natryśnięty bezpośrednio na drewnianą konstrukcję dachu, chroni jego poszczególne elementy przed wszelkimi czynnikami, które mają destrukcyjny wpływ na materiał, jakim jest drewno.

fot. pixabaycom | cc0

Drewno zaizolowane pianą PUR po dwóch latach

Wielu inwestorów, czytając o właściwościach piany poliuretanowej zaizolowanej bezpośrednio na drewno, zadaje sobie pytanie, co dzieje się z materiałem po czasie, jaki wpływ na drewno ma piana oraz czy właściwości piany ulegają zmianie. Sprawdźmy na przykładzie domu jednorodzinnego, z poddaszem użytkowym, jak zachowuje się izolacja i drewno po dwóch latach od natrysku. Wystarczy wyciąć kawałek piany i dojść do drewna. Pamiętajmy jednak, że duży wpływ na izolacje ma to, czy izolację rozpoczniemy po wcześniejszym sprawdzeniu wilgotności drewna. Jeżeli będzie zbyt wilgotne, to nawet izolacja najlepszym materiałem, jakim jest poliuretan, nie przyniesie oczekiwanych efektów. W badanym przypadku mamy jednak do czynienia z prawidłowo wykonaną izolacją. Po wycięciu piany, wilgotność drewna wynosi 11%, czyli drewno pod pianą nie zbutwiało, a dodatkowo wyschło. Co więcej, po zmierzeniu izolacji, która pierwotnie miała 25 cm, okazało się, że nie zmieniła swojej struktury, mając dalej 25 cm grubości. Jak widać więc na przykładzie, drewno zaizolowane pianą poliuretanową zyskuje dodatkowe zabezpieczenie nie tylko przed szkodnikami, czy pleśnią, ale również przed wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *