Piana PUR i fotowoltaika — idealne połączenie

przez | 2 listopada, 2021

Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na wytwarzanie darmowego prądu ze słońca. Zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, również w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego – korzystny wpływ na środowisko oraz spore oszczędności, jakie przynosi powoduje, że panele fotowoltaiczne możemy spotkać na dachach wielu przedsiębiorstw i domów jednorodzinnych. Jak wygląda jednak sytuacja związana z rzeczywistą opłacalnością fotowoltaiki i jak ma się do tego piana PUR?

Co wpływa na szybkość zwrotu w inwestycję, jaką jest fotowoltaika?

Co wpływa na szybkość zwrotu w inwestycję, jaką jest fotowoltaika? Opłacalność jej instalacji w Polsce może początkowo budzić nieco wątpliwości, jeżeli chodzi o położenie kraju i jego nasłonecznienie. Badania jednak jednoznacznie wskazują, że ilość dni słonecznych w Polsce stale rośnie. Ponadto, Niemcy, mimo podobnych warunków klimatycznych są liderem na skalę światową w kwestii wykorzystywania energii słonecznej. Poza tym, mamy do wyboru kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które idealnie sprawdzają w naszym położeniu geograficznym. Od czego zależy zatem szybkość zwrotu inwestycji w fotowoltaikę? Zwrot z inwestycji zależy między innymi od zapotrzebowania budynku na prąd. Dobór liczby zainstalowanych paneli jest powiązany ze zużyciem energii danego gospodarstwa. Niezwykle istotny jest także odpowiedni montaż instalacji, czyli ułożenie względem pozycji słońca i pod odpowiednim kątem, co wpływa na wzrost efektywności nawet o kilkanaście procent. O to jednak zadba każda profesjonalna ekipa, montująca system.

fot. pixabaycom | cc0

Kiedy zwróci się koszt montażu fotowoltaiki?

Kiedy zwróci się koszt montażu fotowoltaiki? Zwrot z inwestycji może nastąpić już po około 5-6 latach, biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen prądu – a to wciąż nie koniec. Każdy następny rok użytkowania paneli fotowoltaicznych stanowi zysk. Warto również wspomnieć, że istnieją liczne dofinansowania do montażu fotowoltaiki i korzystając z nich, inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Piana PUR, a opłacalność fotowoltaiki

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od jej prawidłowego zamontowania. Niestety, jeżeli inne parametry domu nie zostaną spełnione – np. szczelność okien, czy odpowiednia termoizolacja, to efektywność instalacji fotowoltaicznej nie będzie w pełni wykorzystywana. Oszczędności nie będą na tyle wymierne, ponieważ ciepło wciąż będzie uciekało z budynku, wymuszając konieczność dodatkowego ogrzewania. Aby w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, musisz więc należy zatem zadbać o pełną termoizolację domu. W pierwszej kolejności warto zadbać o izolację fundamentów, ścian, stropu i dachu. Najskuteczniejszą metodą termoizolacji jest obecnie izolacja pianą PUR, wykorzystująca metodę natrysku. Co ważne, można z jej pomocą przeprowadzić również termomodernizację starszego budynku, jeżeli stwierdzimy, że chcemy ograniczyć koszta związane z eksploatacją. Pianka poliuretanowa nie obciąża także konstrukcji dachu, na którym ma znaleźć się instalacja pv. Można wręcz powiedzieć, że ją wzmacnia i zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *