Ocieplenie stropu drewnianego – izolacje pianą PUR zimą?

przez | 28 listopada, 2021

Ocieplenie stropu drewnianego to podstawowa kwestia, jeżeli nie chcemy narażać budżetu domowego na duże straty. Nieocieplony dach i poddasze to bowiem dwie podstawowe strefy, przez które ucieka najwięcej ciepła z całego domu. Mamy do wyboru trzy podstawowe materiały izolacyjne, z czego najczęściej polecanym do ocieplania stropów drewnianych jest zdecydowanie piana poliuretanowa. Natryskiwana za pomocą specjalnych maszyn do natrysku i precyzyjnych pistoletów, eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych i zabezpiecza drewnianą konstrukcję przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

fot. pixabaycom | cc0

Dlaczego strop drewniany najlepiej ocieplić pianką PUR?

Ocieplenie stropu drewnianego pianką PUR to niezwykle trwałe i efektywne rozwiązanie izolacyjne. Piana nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat, w przeciwieństwie do innych materiałów termoizolacyjnych. Wypełniając szczelnie wszystkie przestrzenie, tworzy dodatkową barierę akustyczną — wszystko za sprawą precyzyjnych narzędzi służących do natrysku, maszyn i pistoletów, które eliminują ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo, piana dzięki swym właściwościom, chroni drewnianą konstrukcję stropu przed wilgocią, gniciem oraz szkodnikami, które mogą uszkodzić drewno. Kiedy możemy zdecydować się na izolację poliuretanem i czy można wykonać izolację pianą PUR w zimie?

Ocieplenie stropu drewnianego — izolacja zimą

Ogromną zaletą piany PUR jest to, że z powodzeniem możemy wykonać izolacje w nowym, ale również starym budynku, przeprowadzając remont. Co w przypadku, kiedy termin wykonania izolacji wypada na okres zimowy? Poczekać do wiosny, czy można wykonać izolacje pianą PUR w zimie? Jeżeli decydujemy się na ocieplenie stropu drewnianego, należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie — wilgotność drewna nie może być większa niż 12%. Każdy doświadczony pracownik, wykonujący izolację pianką, sprawdza najpierw wilgotność poszczególnych elementów drewna. Jeżeli jest za wysoka, można wykorzystać nagrzewnicę budowlaną lub specjalne osuszacze. Piana natryśnięta na odpowiednio osuszone drewno zabezpieczy je przed wilgocią i nieproszonymi gośćmi. Ocieplenie stropu drewnianego można wykonywać zimą. Należy jednak pamiętać, że ta pora roku charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza, dlatego temperatura powietrza podczas izolacji, nie powinna wynosić mniej niż 10 stopni. Jeżeli będzie chłodniej, nagrzewnice mogą okazać się niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *