Ocieplenie murłaty pianką PUR — dlaczego jest tak ważne?

przez | 28 listopada, 2021

Murłata jest jednym z najważniejszych elementów domu, a ocieplenie murłaty pianką PUR bądź innym materiałem izolacyjnym jest równie ważne, jak izolacja stropu, czy poddasza. Murłata zapewnia odpowiednią stabilność stromego dachu, ale żeby spełniała swoją funkcję, musi być dokładnie połączona ze ścianką kolankową. Niestety mało kto zwraca uwagę na ocieplenie murłaty.

Jak ocieplić murłatę?

Zacznijmy od tego, czym jest murłata. Inaczej są to płatwy stropowe, czyli drewniane belki, kładzione równolegle na murze budynku. Są łącznikiem między dachem a ścianami budynku, dodatkowo przenoszą obciążenie więźby dachowej na ściany domu. Wymiar murłaty wynosi zawsze między 10, a 15 cm, a mocowana jest przy pomocy kotew do wieńca stropowego.

Murłatę ociepla się najczęściej od wewnątrz, czyli tam, gdzie jest przeważnie montowana. To właśnie w tym miejscu skrapla się woda, ponieważ powstaje tak zwany chłodniejszy pas. Murłata będzie więc przenosić zimno, właśnie dlatego warto ją ocieplić.
Izolacja wykonywana jest od środka, zanim zamontowane zostaną płyty kartonowo — gipsowe. Jeżeli materiał izolacyjny będzie odpowiednio przylegał do poszczególnych elementów budynku, to dodatkowo wzmocni on konstrukcje. Ważne, żeby dokładnie wnikał we wszystkie szczeliny, eliminując mostki termiczne oraz przepływ chłodnego powietrza.

fot. pixabaycom | cc0

Czym ocieplić murłatę?

Do tej pory najpopularniejszymi materiałami, służącymi do ocieplenia murłaty były wełna mineralna oraz styropian. Na popularności zyskuje jednak ocieplenie murłaty pianką PUR, która idealnie wnika we wszystkie szczeliny, eliminując ryzyko pojawienia się mostków termicznych oraz doskonale przylega do drewna.

Ocieplenie murłaty pianką PUR tworzy na jej powierzchni paroprzepuszczalną warstwę oraz umożliwia oddychanie drewna. Dzięki temu, że drewno oddycha, nie ulega butwieniu, nie pojawi się na nim grzyb oraz szkodniki. Pianka poliuretanowa nie obciąża również całej konstrukcji dachu oraz sprawdza się jako izolacja akustyczna, co ma duże znaczenie w przypadku blachodachówki. Parametry pianki niwelują bowiem każdy hałas. Pianka dodatkowo jest materiałem w pełni bezpiecznym dla naszego układu oddechowego oraz chroni dom przed pojawieniem się pleśni i grzybów.

Dlaczego tak ważne jest ocieplenie murłaty?

Izolacja murłaty znajduje się na styku dachu i ściany zewnętrznej. Oba te elementy, nie są ocieplanie na tym samym etapie budowy, dlatego murłatę często się pomija. To właśnie powoduje powstanie mostków termicznych, przez które ucieka mnóstwo ciepła z budynku. Ma to znaczący wpływ na obniżenie jakości życia, przede wszystkim jednak na wzrost rachunków za energię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *