Jak zabezpieczyć pianę PUR przed promieniowaniem UV?

przez | 2 listopada, 2021

Jak zabezpieczyć pianę PUR przed promieniowaniem UV? I czy jest to konieczne? Piana PUR to przecież jeden z najskuteczniejszych termoizolatorów, polecany do zabezpieczenia przed ucieczką ciepła. Czy można aplikować ją na dowolną powierzchnię bez dodatkowych zabezpieczeń? Czy piana PUR jest odporna na działanie promieni słonecznych? Piana poliuretanowa to stosunkowa nowość na rynku materiałów izolacyjnych, dlatego wciąż technologia oparta na natrysku rodzi wiele pytań. Dziś postaramy się odpowiedzieć na jedno z nich.

Jakie są zalety ocieplania pianą PUR?

Piana PUR to zyskujący na popularności materiał termo i hydroizolacyjny. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu cechuje ją wysoka skuteczność ochrony przed ucieczką ciepła. Dodatkowo jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha i tworzy szczelną, jednolitą warstwę, chroniącą przed powstawaniem mostków termicznych. Tworzy komfortowe warunki do życia i wpływa na zmniejszenie opłat za ogrzewanie i klimatyzację. Chroni budynek przed osadzaniem się wilgoci, pojawianiem się pleśni, czy grzybów. Co ważne, nie zmienia swojej struktury z biegiem lat.

fot. pixabaycom | cc0

Czy piana poliuretanowa jest odporna na działanie promieniowania UV?

Niestety promieniowanie słoneczne sprawia, że pianka traci swoje właściwości, dlatego też miejsca, w których będzie narażona na działanie promieniowania, należy odpowiednio zabezpieczyć. Aby wydłużyć żywotność i wydajność pianki, można zabezpieczyć ją specjalną powłoką poliuertanową, odporną na działanie promieni słonecznych. Zabezpieczenie pianki przed UV jest niezwykle ważne, ponieważ brak ochrony może nawet oznaczać jego uszkodzenie. Pokrycie jej warstwą ochronną zmniejsza ryzyko szkodliwego działania promieni ultrafioletowych i innych warunków atmosferycznych. Zabezpieczenie stanowi warstwę przeciwdziałającą wilgoci.

Czym można zabezpieczyć pianę PUR przed promieniowaniem UV?

Czym można zabezpieczyć pianę PUR przed promieniowaniem UV? Świetnym rozwiązaniem termoizolacji dachów płaskich jest piana, ale zamkniętokomórkowa. Izolator ten nie jest odporny na promienie UV, w związku z tym, bardzo ważne jest aby zabezpieczyć pianę PUR tam, gdzie będzie narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. W tym celu należy zastosować hydroizolacyjną membranę w postaci płynnej, która ochroni przed promieniami słonecznymi i przed niepożądanym skutkiem kontaktu z wodą.

Jak zabezpieczyć pianę PUR na poddaszu?

Jak zabezpieczyć pianę PUR na poddaszu? Całkowite zabezpieczenie piany PUR przed promieniowaniem UV na poddaszu zapewni zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty zakrywają pianę i są wystarczającym zabezpieczeniem. Pianka PUR natryśnięta od wewnątrz zmieni jedynie swój kolor, jednak nie straci swoich właściwości izolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *