Jak przygotować poddasze pod izolacje pianką PUR?

przez | 28 listopada, 2021

To, jak przygotować poddasze pod izolacje pianką PUR ma bardzo duże znaczenie dla jej skuteczności i trwałości — podobnie jak w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Przez nieocieplone poddasze może bowiem uciec nawet do 30% ciepła całego domu. Termoizolacja pianką poliuretanową staje się coraz bardziej popularną metodą ocieplenia budynku. Właściwości poliuretanu przekonują do siebie kolejnych inwestorów, którzy doceniają również szybkość wykonywania izolacji – 100 m2 poddasza, można zaizolować w zaledwie 8 godzin. Zanim jednak przystąpimy do ocieplania, warto zapoznać się z tym, jak przygotować poddasze pod izolacje pianką PUR.

Na jakim etapie budowy ocieplać poddasze?

Kiedy przychodzi czas na ocieplanie poddasza pianką PUR? W zasadzie można to zrobić w każdej chwili, natrysk piany można wykonywać nawet zimą — gdy temperatura nie spada poniżej zera. Jednak najlepiej zaplanować izolacje poddasza bezpośrednio przed pracami wykończeniowymi. Dla izolacji bardzo ważna jest wilgotność powietrza i temperatura (nie może być zbyt niska). Najlepiej będzie wykonać natrysk po wyschnięciu tynków i posadzek, jeżeli bardzo zależy nam na czasie, można wspomóc się specjalnymi osuszaczami.
O czym pamiętać, zanim nałożymy pianę PUR na poddaszu?

Jeżeli zdecydujemy się na izolacje pianką poliuretanową otwartokomórkową, należy przed przystąpieniem do pracy, zabezpieczyć wszystkie wrażliwe miejsca, takie jak okna, czy drzwi, aby nie uległy zniszczeniu. Wszystkie elementy zabezpiecza się specjalną folią, a większość firm oferuję tę usługę w cenie. Warto jednak się o to dokładnie dopytać.

Bardzo ważna kwestia, to uchwyty do mocowania, w przypadku konieczności pokrycia izolacji płytami kartonowo — gipsowymi, ponieważ uchwyty należy zamontować przed wykonaniem izolacji. Warto również skonsultować z ekipą kwestię wentylacji oraz wykończenia. W niektórych przypadkach będzie również potrzebna dodatkowa izolacja folią.

fot. pixabaycom | cc0

Jak przygotować poddasze pod izolacje pianką PUR — przygotowanie krok po kroku

Aplikacja piany PUR wymaga umiejętności i sprzętu, dlatego izolacje wykonują wykwalifikowane ekipy. Przeważnie biorą na siebie całe przygotowanie do natrysku. Warto jednak ze swojej strony pamiętać o kilku kwestiach:

  • Powierzchnia, na którą będzie aplikowana pianka PUR, musi być stabilna i czysta, a połączenia membran, zabezpieczone
  • Przed wykonaniem izolacji, należy zamontować wieszaki i kotwy do stelaża, pod zabudowę z karton — gipsu. Elementy mocujące muszą być przymocowane do krokwi.
  • W okolicy okien dachowych należy wykonać tak zwane szpalety z płyty kartonowo-gipsowej. To pozwoli na odpowiednie doszczelnienie okna. Samo okno należy zabezpieczyć folią, ponieważ pianka będzie trudna do wyczyszczenia.
  • Przed przyjazdem ekipy, należy usunąć wszystkie niepotrzebne przedmioty, by ułatwić fachowcom pracę, a piana niczego nie zabrudziła i uszkodziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *