Izolacja komina – czy jest konieczna?

przez | 28 listopada, 2021

Izolacja komina? Przecież komin w znacznej części znajduje się w ocieplonej części budynku, jedynie jego fragment wystający na dachu, ma kontakt z zimnym powietrzem, którego temperatura w zimie spada poniżej 0 stopni. Czy zatem warto ocieplać komin, a jeżeli tak, to czym?

Izolacja komina — czym ocieplić komin?

Kominy w budynkach mieszkalnych, najczęściej są budowane z takich materiałów, jak klinkier, cegła, czy pustak ceramiczny. To najtrwalsze rozwiązania, które zapewniają stabilność konstrukcji. Kominy buduje się od fundamentów, przez trzon oraz czapkę kominową, aż po obróbki blacharskie. Nie każdy o tym wie, ale izolacja komina poprawia jego ciąg, jednak bardzo ważne jest dobranie odpowiednich materiałów. Najpopularniejszymi materiałami są wełna i styropian. Nie są jednak łatwe w montażu, sprawiają wręcz dużo problemów, a ich montaż i trudność w dopasowaniu do ciężko dostępnych miejsc, sprawia, że pojawiają się mostki termiczne — ciepło ucieka więc z domu. Na ratunek przychodzi jednak piana poliuretanowa, która dzięki swoim właściwościom, świetnie izoluje komin dookoła i najlepiej spełnia swoją funkcję.

fot. pixabaycom | cc0

Jak wykonać izolacje komina?

Ocieplenie komina powinno bezwzględnie znajdować się całej jego długości. Różnica temperatur, na przykład na wysokości pokoi oraz strychu, może spowodować skraplanie się wody, a w następstwie uszkodzenie komina. Zalecane jest więc ocieplanie komina ponad dachem. Im wyższy budynek, tym komin narażony jest na większe straty ciepła.

Zanim zdecydujemy się na ocieplenie komina, warto sprawdzić jego stan — najważniejsze jest miejsce, w którym komin styka się z dachem. Niestety nawet najdrobniejsze błędy mogą doprowadzić do przeciekania i dostawania się wilgoci, a remont tej części budynku jest kosztowny i trudny. Po izolacji komina pianką PUR, nakładana jest specjalna folia dachowa, którą układa się pod łatami i przytwierdza taśmą kominiarską. Potem kładzione jest pokrycie dachowe. Jeżeli decydujemy się na dachówkę, trzeba pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni między końcem łat a kominem, która wypełniana jest taśmą do obróbki komina.

Izolacja komina pianką PUR — jakie są zalety tego rozwiązania?

Decydując się na izolacje komina pianką zamkniętokomórkową, mamy gwarancję trwałej i skutecznej izolacji. Poliuretan zwiększa swoją objętość i trafia w najmniejsze szczeliny. Skutecznie chroni komin przed niską temperaturą i wilgocią. Co więcej, pianka idealnie przyczepia się do powierzchni, a jej natrysk jest szybki i łatwy.

Pianka podnosi również trwałość całej konstrukcji, zabezpiecza komin przed powstaniem pleśni i grzybów oraz minimalizuje przenikanie zimnego powietrza do domu. Jest najskuteczniejszym materiałem termoizolacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *