Czym są mostki termiczne i jaki wpływ ma na nie piana PUR?

przez | 2 listopada, 2021

Czym są mostki termiczne i jaki wpływ ma na nie piana PUR? Cóż, mostki termiczne to jeden z największych problemów, jakie mogą powstać podczas termoizolacji domu. Niosą za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji, a jedną z nich jest znaczna utrata ciepła z budynku. Można jednak temu zaradzić, a właściwie w ogóle nie doprowadzić do ich powstania — wystarczy wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny i tu kłania nam się właśnie piana PUR.

Czym są mostki termiczne?

Mostek termiczny jest obszarem położonym w przegrodzie zewnętrznej budynku o gorszej izolacyjności termicznej w stosunku do powierzchni sąsiadującej. Ciepło ucieka z wnętrza na zewnątrz, co powoduje spadek temperatury oraz co najgorsze – wzrost kosztów, potrzebnych na ogrzewanie. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne temperatura jest znacznie obniżona, a to z kolei przyczynia się do tworzenia niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Skutecznym sposobem na zlokalizowanie mostków termicznych w domu jest badanie kamerą termowizyjną i wykonanie odpowiednich zdjęć. Termogramy wskazują miejsca o zróżnicowanych temperaturach, a mostki termiczne oznaczone są kolorem białym. Dzięki temu będziemy mieli jasność, jak bardzo nasz dom narażony jest na straty ciepła i jakie straty ponosimy z tego tytułu.

fot. pixabaycom | cc0

Dlaczego mostki termiczne są tak szkodliwe?

Mostek termiczny ma związek z wieloma niepożądanymi skutkami oraz konsekwencjami dla domowników. Największym problemem jest ucieczka ciepła, którą szczególnie odczujemy w zimie. Komfort życia spada, a wzrastają koszty ponoszone za ogrzewanie. Kolejnym problemem jest zawilgocenie ścian. W połączeniu z niską temperaturą tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. A taka sytuacja staje się niebezpieczna zwłaszcza dla alergików i dzieci. Szczególnie na działanie wilgoci narażone są fundamenty domu, a wilgoć może spowodować nawet uszkodzenie całej konstrukcji budynku. Warto mieć również na uwadze, że wilgoć powoduje obniżenie efektywności izolacji wykonanej popularną wełną, która z biegiem czasu po prostu traci swoje właściwości.

Piana PUR jako skuteczna ochrona przed mostkami termicznymi

Wiemy już, czym są mostki termiczne, ale jaki wpływ ma na nie piana PUR? Otóż piana PUR to skuteczny izolator, a dzięki natryskowej metodzie izolacji idealnie wnika nawet w najmniejsze szczeliny. Wypełnia je i powoduje, że mostki termiczne w ogóle nie powstają. Izolacja natryskowa pianą PUR jest możliwa w domach o mocno skomplikowanej konstrukcji, gdzie również sprawdza się idealnie, wypełniając wszystkie przestrzenie. Można z jej pomocą przeprowadzić także termomodernizację starszego budynku, co z pewnością wpłynie na znaczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. To wszystko dzięki specjalnym urządzeniom, takim jak maszyny natryskowe do piany PUR, które sprawiają, że aplikacja jest niezwykle precyzyjna. Co ważne, piana nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat, ograniczając raz na zawsze straty ciepła. Można ją także nakładać na dowolne powierzchnie, na których tworzy szczelną otulinę. Zabezpiecza dzięki temu także przed szkodliwym działaniem wilgoci, ponieważ jej nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *