Czym ocieplić zielony dach ekstensywny?

przez | 28 listopada, 2021

Zanim zastanowimy się, czym ocieplić zielony dach ekstensywny, odpowiedzmy na pytanie, co kryje się za tym tajemniczym hasłem. Ostatnimi czasy można zaobserwować rozwój ciekawych rozwiązań architektonicznych i budowlanych, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych. Dotyczy to także dachów, które coraz częściej zamieniają się w powierzchnie, porośniętą bujną roślinnością. Co to jest zielony dach? Jest to dach, który poza konstrukcją nośną oraz warstwą izolacyjną posiada dodatkowo specjalny rodzaj pokrycia, zwany roślinnym.

Czym dokładnie jest zielony dach ekstensywny?

Dach zielony pełni taką samą funkcję jak standardowy dach. Podstawową funkcją dachu ekstensywnego jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, czy zmiana temperatur. Jeżeli konstrukcja dachu zostanie pokryta warstwą izolacji, na przykład pianą PUR, która będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, może zostać pokryta trawą, rozchodnikiem, ziołami, kwiatami bądź innym rodzajem roślinności — to jest właśnie dach zielony. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego, by dach skośny był również pokryty zieloną, wysokość konstrukcji także nie ma znaczenia. Zatem jak widać, każdy dach może pełnić funkcję kwietnika. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, najważniejszą jest to, że roślinność pochłania kurz i zanieczyszczenia oraz cyrkulację wody. Kiedy zdecydujemy się na rośliny o niskich wymaganiach wegetacyjnych, mówimy, że dach jest ekstensywny.

fot. pixabaycom | cc0

Czym ocieplić zielony dach ekstensywny?

Zielony dach to bez wątpienia rozwiązanie ekologiczne pozwala zwiększyć ilość tlenu w powietrzu, zapobiega również nagrzewaniu dachu. Wszystko dzięki chemiczno — fizycznym właściwościom roślin oraz zastosowaniu odpowiedniej izolacji. Na jakie materiały się zdecydować, izolując płaski dach ekstensywny? Najlepszym wyborem będzie pianka PUR, za sprawą jej znakomitych właściwości fizycznych. Pianka poliuretanowa jest niezwykle elastyczna, idealnie dopasowuje się do każdej powierzchni, wnikając w najdrobniejsze szczeliny. Eliminuje możliwość powstania mostków termicznych oraz jest bardzo lekka i doskonale łączy się w różnymi elementami. To jednak nie wszystkie cechy, które decydują o tym, że to właśnie pianką PUR ocieplonych jest większość dachów płaskich. Poliuretan ma dodatkowo właściwości hydroizolacyjne. Idealnie współgra z ekologiczną ideologią dachów zielonych, będąc materiałem przyjaznym alergikom i środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *