Czy pianka PUR jest szkodliwa?

przez | 28 listopada, 2021

Mimo rosnącej popularności pianki poliuretanowej wciąż wiele osób zadaje pytanie, czy pianka PUR jest szkodliwa, mając błędne wyobrażenie odnośnie wpływu pianki PUR na układ oddechowy. Owszem, poliuretan może zaszkodzić, ale tylko w momencie samego natrysku, gdy osoba wykonująca izolację nie będzie przestrzegała podstawowych zasad BHP. Poza tym jest to materiał wręcz polecany dla alergików i osób mających problemy oddechowe. Zapobiega bowiem powstawaniu pleśni i grzybów.

Szkodliwość piany PUR podczas natrysku — zasady bezpieczeństwa

Odpowiadając na pytanie, czy pianka PUR jest szkodliwa — tak, ale tylko podczas wykonywania natrysku. Właśnie dlatego, izolację pianą poliuretanową może wykonywać tylko wykwalifikowana ekipa. Zacznijmy od tego, że amator nie będzie nawet potrafił prawidłowo korzystać z maszyny i pistoletu do natrysku. Nie mówiąc już o precyzji prac. Jeżeli chodzi o ewentualne niebezpieczeństwo, wynika ono z tego, że piana PUR podczas natrysku, pęcznieje nawet 120 krotnie. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że pracownik wykonuje izolacje bez specjalnego kombinezonu i okularów ochronnych, a piana odpryskuje, trafiając w okolice oka. Jest to substancja chemiczna, która w momencie mieszania i pęcznienia, nie jest bezpieczna dla zdrowia, choć największe zagrożenie wynika z braku wiedzy i umiejętności odpowiedniej aplikacji. Właśnie dlatego, fachowcy, którzy na co dzień aplikują pianę PUR, wyposażeni są w odpowiednie kombinezony ochronne, gogle, rękawice i maski, przestrzegając zasad bezpieczeństwa BHP.

fot. pixabaycom | cc0

Pianka PUR, a zdrowie — powietrze wewnątrz budynku

Podczas wybierana materiału do termoizolacji, bierzemy pod uwagę głównie jego właściwości cieplne, podczaspodczas gdy równie ważne jest bezpieczeństwo i wpływ na zdrowie. Szkodliwość pianki PUR jest uważana za zerową. Jest to materiał całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Co więcej, z poliuretanem spotykamy się codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy — jest obecny w poduszkach, siedzeniach, butach, a nawet zabawkach dziecięcych. Szkodliwość pianki PUR jest zatem mitem, wykorzystywanym przez producentów i zwolenników tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Dowodem może być to, że izolacje z pianki PUR są najczęściej stosowanym rozwiązaniem podczas izolowania nie tylko domów mieszkalnych, ale również budynków inwentarskich, które zamieszkują zwierzęta hodowlane. Powietrze wewnątrz takich pomieszczeń ma ogromny wpływ na zdrowie zwierzaków.

Czy pianka PUR jest szkodliwa? – wpływ na pleśnie i grzyby

Patrząc na to, jakie właściwości względem pleśni i grzybów ma pianka PUR, można pokusić się o stwierdzenie, że ma wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Toksyczność pianki wynosi okrągłe 0, jest w pełni obojętna i nie reaguje w połączeniu z wilgocią oraz żadnymi czynnikami chemicznymi. Nasiąkliwość pianki wynosi tylko 2%, nie traci swoich właściwości w wilgotnym środowisku. Piankę ceni się szczególnie za jej wpływ na elementy drewniane konstrukcji budynku. Otulając swoją strukturą, chroni je przed wilgocią i powstawaniem pleśni oraz grzybów. Ponadto bardzo nie lubią jej szkodniki i kuny, nie ma więc ryzyka, że drewno zostanie osłabione przez nieproszonych gości. Poliuretan wzmacnia zatem całą konstrukcję, gwarantując długowieczność oraz szczelną i bezpieczną dla zdrowia izolacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *