Czy piana izolacyjna to to samo co piana montażowa?

przez | 28 listopada, 2021

Wiele osób, słysząc o pianie PUR, zadaje sobie pytanie, czy piana izolacyjna, to to samo, co piana montażowa? Inwestorzy kojarzą bowiem pianę, z materiałem służącym na przykład do ciepłego montażu okien. Mimo że istnieje kilka odmian piany poliuretanowej, posiadających te same składniki budulcowe, to różnią się znacząco swoim przeznaczeniem i rolą, którą spełniają. Czym jest piana izolacyjna, a czym montażowa oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Piana izolacyjna i jej zastosowanie

Piana izolacyjna jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów, służących do termo i hydroizolacji. Posiada znakomite właściwości, szturmem zdobywając rynek budowlany. Służy nie tylko do izolacji budynków mieszkalnych, ale również przemysłowych i inwentarskich. O zaletach piany poliuretanowej można napisać osobny artykuł, jednak skupmy się na tych najważniejszych, które znacząco wyróżniają ten materiał dla tle konkurentów. Po pierwsze natrysk pianą PUR za pomocą specjalnej maszyny do natrysku to zaledwie kilka godzin pracy wykwalifikowanej ekipy. Dla przykładu izolacja poddasza o powierzchni 250 m2, zajmuje dokładnie jeden dzień, analitycznie im mniejsze poddasze, mniej będzie trwał natrysk. Dzięki precyzyjnym pistoletom i elastyczności poliuretanu wnika on dokładnie w najmniejsze szczeliny izolowanej powierzchni, eliminując ryzyko powstania niechcianych mostków cieplnych. Pianka świetnie przyczepia się do każdego podłoża, a jej lekka waga nie obciąża konstrukcji budynku.

Jeżeli chodzi o zastosowanie piany izolacyjnej, można jej użyć praktycznie w dowolnej części budynku. Istnieją dwa rodzaje piany służącej do izolacji. Pianka zamkniętokomórkowa z uwagi na swoje właściwości nadaje się do izolacji fundamentów i ścian zewnętrznych, które narażone są na stały kontakt z wodą. Piana otwartokomórkowa z kolei służy do izolacji ścian wewnętrznych, stropów, czy dachów. Co ważne, jest to świetny izolator akustyczny.

fot. pixabaycom | cc0

Piana montażowa i jej zastosowanie

Piana montażowa jest to spójny materiał, który powstaje w wyniku reakcji gazu MDI, poliolu i alkoholu wielowodorotlenowego. Idealnie nadaje się do wypełniania wszelkich szczelin. Najbardziej znana szerszej publiczności, jest z tego, że służy do izolacji ościeżnic okiennych, rur, czy przewodów. W tym przypadku wyrózniamy również dwa rodzaje pianki: letnią oraz zimową. Jest to materiał często wykorzystywany do wszelkiego rodzaju prac remontowych. Służy na przykład do sklejania różnych elementów, osadzania parapetów, izolacji ościeżnic, czy izolacji szczelin wokół komina.

Czy piana izolacyjna to to samo co piana montażowa? Jak widzimy, mimomimo że obie piany wytwarzane są z żywicy poliestrowej, mają inne zastosowanie. Piana montażowa to swojego rodzaju silny klej, a piana izolacyjna to materiał służący do hydroizolacji i termoizolacji. Obie są za to idealne dla alergików, zabezpieczają bowiem przed powstaniem pleśni i grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *