Czy piana izolacyjna to ten sam materiał, co piana montażowa?

przez | 2 listopada, 2021

Czy piana izolacyjna to ten sam materiał, co piana montażowa? Należy tutaj wyjaśnić, że istnieje wiele pianek poliuretanowych i choć podobnych składników budulcowych, mają zgoła inne zastosowanie. Czym zatem są piana izolacyjna i piana montażowa? Czym się różnią i do czego służą?

Czym jest piana izolacyjna i gdzie znajduje zastosowanie?

Pianka izolacyjna to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów termoizolacyjnych, dostępnych na rynku. Dzięki doskonałym właściwościom skutecznie chroni budynki przed utratą ciepła. Nie jest to jednak jedyna zaleta pianek izolacyjnych. Izolacja pianą PUR jest niezwykle prosta i szybka. Doświadczona ekipa aplikatorów w przeciągu jednego dnia jest w stanie ocieplić poddasze o powierzchni nawet 200 m2. Aplikacja natryskowa pozwala uzyskać równomierną warstwę oraz zachować ciągłość izolacji. Dzięki temu chroni powierzchnie przed powstawaniem mostków termicznych, odpowiedzialnych za znaczne straty ciepła. Dodatkowo wzmacnia konstrukcje, jest lekka i nie obciąża jej. Tworząc otulinę izolowanej powierzchni, zabezpiecza przed wilgocią, powstawaniem pleśni, czy grzybów. W zależności od rodzaju piany, różne są jej zastosowania. Piana PUR zamkniętokomórkowa z uwagi na wysoką sztywność i wytrzymałość, idealnie sprawdza się do wzmocnienia konstrukcji budynku. Polecana jest do ocieplenia fundamentów i ścian zewnętrznych, narażonych na kontakt z wodą gdzie wykazuje się doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Piana otwartokomórkowa sprawdzi się natomiast do izolacji ścian wewnętrznych, poddasza i stropu, wszędzie tam, gdzie chcemy zachować parametr oddychalności konstrukcji. Warto także wspomnieć o tym, że jest znakomitym izolatorem akustycznym.

fot. pixabaycom | cc0

Czym jest piana montażowa i jakie ma zastosowanie?

Piana montażowa to stabilny chemicznie, spójny materiał, który powstaje w wyniku reakcji gazu mdi, poliolu oraz alkoholu wielowodorotlenowego. Świetnie sprawdza podczas wypełnienia wszelkich szczelin. Często stosowana jest również do montażu okiennych ościeżnic, przestrzeni między przewodami instalacyjnymi, a także rurami. W zależności od rodzaju pianki – tutaj wyróżniamy pianę montażową letnią oraz zimową, materiał ten można wykorzystać do prac remontowych. Służy do sklejania elementów, takich jak parapety czy progi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *